E Mërkurë, 05.12.2021, 12:57am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
POLITIKË
 
FLASIN PËR TË DYSHUARIT BOSHNJAKË PËR KRIME LUFTE TË STREHUAR NË SHBA

E Enjte, 03.19.2015, 09:05am (GMT+1)Prokuroria shtetërore e Bosnjes dhe zyrtarët e SHBA-ve, kanë diskutuar mbrëmë për çështjen e imigrantëve boshnjakë që përballen me rrezikun e deportimit nga SHBA-të për shkak të dyshimeve se janë përfshirë në luftën e këtij shteti për pavarësi, raporton Retuers.

Në muajin shkurt, gazeta The New York Times kishte raportuar se zyrtarët amerikanë kanë identifikuar rreth 300 boshnjakë që besohet se kanë qenë të përfshirë në krimet e vendit ballkanit, përfshirë edhe masakrën e vitit 1995 në Srebrenicë.

SHBA po bëjnë përpjekje që të deportojnë të paktën 150 prej tyre.

Shumë prej tyre janë ish ushtarë që tani janë nënshtetas të SHBA-ve.

“Takimi me zyrtaarët e ministrisë së drejtësisë së SHBA-ve është fokusuar në bashkëpunim dhe shkëmbim të informacioneve në mes të prokurorisë së Bosnjes dhe autoriteteve amerikane që kanë të bëjnë me të dyshuarit për krime lufte dhe që banojnë në SHBA”, thuhet në një komunikatë të zyrës së kryeprokurorit të Bosnjes.

Serbia ka arrestuar dje tetë persona me dyshimin se kanë marrë pjesë në masakrën e Srebrenicës, arrestimet e para me këto dyshime.rel

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
EU Observer - PUTINIZIMI I BALLKANIT (03.13.2015)
EMAILET E HILLARY CLINTON (03.12.2015)
HILLARY CLINTON FLET PËR ÇËSHTJEN E EMAILIT PRIVAT (03.11.2015)
LAVROV - DONALD TUSK PO NXIT TENSIONET BE-RUSI (03.10.2015)
OBAMA, NETANYAHU DHE PROGRAMI BËRTHAMOR I IRANIT (03.09.2015)
NUK KA ASNJË SKANDAL ME EMAILET E HILARISËNga DAVID BROCK (03.09.2015)
CLINTON - PUBLIKONI EMAILAT (03.06.2015)
Deutsche Welle - TURQIA PO THYNE DHËMBËT TEK ASADITurqia është kundër Asadit po ai ende është në pushtet (03.05.2015)
DEBATI PËR PËRDORIMIN E EMAILIT PERSONAL NGA HILLARY CLINTON (03.05.2015)
VIZITA E NETANYAHUT NDAN WASHINGTONIN (03.03.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2021  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
::| Hot News
KONFERENCË PËR SHTYP E KRYEMINISTRIT BERISHA DHE KRYEMINISTRIT BERLUSKONI
Berisha: Jemi Kina e vogël e Evropës, investoni (ANSA)
Dekorohen protagonistë të 20 shkurtit

 
VOAL
[Shko lart]