E Hënë, 06.21.2021, 07:48pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
POLITIKË
 

Dekorohen protagonistë të 20 shkurtit


E Shtunë, 02.21.2009, 08:13am (GMT+1)

Presidenti Topi dekoroi disa personaliteteve dhe institucione, të cilët kanë qenë aktivë për rrëzimin e simboleve të komunizmit në Shqipëri. Presidenti i dorëzoi Sindikatave të Pavarura të Shqipërisë "Medaljen e Artë të Shqiponjës" me motivacionin "Për kontribut të çmuar në Lëvizjen Demokratike dhe veçanërisht, në protestën e qytetarëve të Tiranës të 20 Shkurtit 1991 për përmbysjen e simboleve komuniste, si moment i rëndësishëm në ndryshimet progresive në vend. Me "Medaljen e Mirënjohjes", kryetari i shtetit dekoroi Qendrën Shqiptare për Reabilitimin e Viktimave të Traumës dhe të Torturës me motivacionin: "Për kontribut të vyer, në reabilitimin e ish-të përndjekurve politikë të mbijetuar nga traumat dhe torturat e regjimit komunist, të pjesëmarrësve në protestën e 20 Shkurtit 1991 dhe mijëra refugjatë kosovarë gjatë krizës humanitare të Kosovës".

Ndërkohë që me motivacionin "Për kurajon dhe guximin qytetar të treguar, si pjestar aktiv i protestës së popullit të Tiranës, të 20 Shkurtit 1991, për përmbysjen e simboleve komuniste, si moment i rëndësishëm në Lëvizjen Demokratike", Presidenti Topi i akordoi Saimir Reshit Maloku "Medaljen e Artë të Shqiponjës". Në këtë ceremoni dekorimi, kreu i shtetit nderoi me Medaljen "Pishtar i Demokracisë" Hyget Murat Borova, Lida Dhori Bezhani, Liliana Lame Llapaj, Lindita Muharrem Hamiti, Astrit Gjolek Hatellari, Sanije Ibrahim Vojka, Albert Dino Risilia, si dhe Vera Hasan Rada me motivacionin: "Për kurajon dhe guximin qytetar të treguar në rrëzimin e simboleve komuniste më 20 Shkurt 1991 dhe në fitoren e demokracisë në Shqipëri". Gjithashtu, me "Medaljen e Mirënjohjes" u dekoruan nga Presidenti Topi dhe Ardian Besnik Heta, Xhovalin Nazmi Çokani dhe Hajredin Rauf Fratari me motivacionin: "Për kontributin e dhënë në rrëzimin e simboleve komuniste më 20 Shkurt 1991 dhe në fitoren e demokracisë në Shqipëri".

Në ceremoninë e zhvilluar me këtë rast ishin të pranishëm, përfaqësues të Trupit Diplomatik në vendin tonë, zëvendësambasadori amerikan Stiven Kristina, ambasadorja franceze Mariz Davje, ambasadori gjerman Bernd Borhard, ambasadori danez Karsten Ankjer Jensen, Shefi i Departamentit ligjor të Prezencës së OSBE, Frank Dalton, Kryetarja e Komitetit Shqiptar të Helsinkit, Vasilika Hysi, përfaqësues nga Këshilli i Evropës, drejtues të komuniteteve fetare, të shoqatave të persekutuarve dhe të dënuarve politikë, familjarë të personaliteteve të dekoruara, si dhe anëtarë të kabinetit të Presidentit të Republikës. RD/Voal-online.


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Kur do të plotësohet shërbimi diplomatik? (02.20.2009)
Ramush Haradinaj: Kosovës i duhen më shumë njohje (02.18.2009)
Berisha i ankohet Koker për vendimin e Kushtetueses për Dosjet (02.18.2009)
FJALIMET E PLOTA TË LIDERËVE TË KOSOVËS (02.17.2009)
VITI I MBARË I DËSHMIMIT (02.16.2009)
Axhenda e kremtimit të 1 Vjetorit të Pavarësisë së Kosovës (02.15.2009)
Buxheti i Tiranës miratohet fshehtazi (02.14.2009)
Javën tjetër Kuvendi nis procedurën e Protokollimit të Anëtarësimit në NATO (02.14.2009)
Ligjvënësit opozitarë akuzojnë presidentin Sejdiu për shkelje të Kushtetutës (02.13.2009)
Topalli për ish-Spiunët : Do të zbatojmë ligjin (02.13.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2021  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 
::| Hot News
KONFERENCË PËR SHTYP E KRYEMINISTRIT BERISHA DHE KRYEMINISTRIT BERLUSKONI
Berisha: Jemi Kina e vogël e Evropës, investoni (ANSA)
Dekorohen protagonistë të 20 shkurtit

 
VOAL
[Shko lart]