E Shtunë, 06.19.2021, 05:06am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
SHQIPTARËT
 
LEGJENDA DHE BETEJA E KOSOVËS - SONTE NË TEATRIN E PARISIT

E Mërkurë, 04.08.2015, 10:51am (GMT+1)


Në datat 8 prill ora 20:30 dhe 12 prill ora 17:00, në skenën e “Théâtre de l’Opprimé” (Teatrit Liria në Paris) do ngjitet shfaqja e Simon Pitaqaj e tulluar “Lufta e vjetër”.

Vepra e ndarë në dy pjesë, do të sjellë një histori , e cila tregon për raportet mes Lindjes dhe Perëndimit, konfliktit mes myslimanëve dhe të krishterëve përmes historive ballkanike dhe lindjes së shtetit të Kosovës, Betejës së Kosovës së viti 1389.

Teksti i Albaric Samuel dhe Simon Pitaqaj, me muzikën e Ali Haddar, kostumet e Vjollca Bega dhe bashkepunëtorëve artistike si Cinzia Menga e Alexandra Lacroix, do të intepretohet për publikun parizen nga aktorët Ibrahim Ahmadouche, Santana Susnja, Loic Monsarrat, Simon Pitaqaj dhe Annabelle Hanesse.

Mitet dhe legjendat nëpërmjet teksteve të Kadaresë dhe historisë ballkanike, do të rëfejnë historinë e ushtrisë së fuqishme osmane të Sulltan Muratit, i cili ishte i pari që pushtoi Kosovën.

Pjesa e cila do të vijë e realizuar në skenë me disa elementë kinematografikë, do të kombinojë imazhe mes dritës dhe hijes, si një pikturë në skenë dhe do të ndërthur frazën muzikore improvizuese, muzikën tradicionale dhe këngët patriotike.

Kjo vepër është cilësuar nga Ministria e Kulturës si “Një himn për jetën, një këngë poetike dhe vizuale ku shpresa rilind nga hiri dhe vdekja”.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
A DUHEN NXJERRË MËSIME NGA RASTI I MALËSISË SË MADHE?Refleksion ndaj disa dukurive në shkollat tonaNga FRAN GJOKA (04.07.2015)
NË KRYE TË HERËS...Nga AGRON SHABANI (04.07.2015)
SAHATQIJA, NË EMËR TË GRAVE DEPUTETE, ANKOHET NDAJ GAZETARËVE (04.06.2015)
SINADINOVSKI PROMOVOI NË SHBA 'SHQIPTARËT ORTODOKSË NË MAQEDONI' (04.05.2015)
NJË 'POSTIM I JASHTËZAKONSHËM' SOLEMN OSE FESTIV!( Për Festën e Ringjalljes)Nga AGRON SHABANI (04.02.2015)
UNË E DUA SHQIPËRINË, E DUA KUKESIN, GJITHÇKA TË VENDIT TIM TË KRIJUAR NGA NATYRA, POR NUK E  DUA KORRUPSIONIN DHE PADREJTËSINË-thotë e reja kukesiane Aida SelmaniNga SOKOL DEMAKU (04.02.2015)
JA SI SHKUAN DREJT ZHDUKJES SHQIPTARËT NË MAVROVË ME RRETHINË (04.01.2015)
KONFERENCA E BUJANIT DHE BASHKIMI KOMBËTARNga GJON NEÇAJ (03.31.2015)
FRAN GJOKA - GAZETAR I DITUR DHE FJALËBUKURNga Prof. Dr. GJOVALIN SHKURTAJ (03.29.2015)
KUR ZOTI (NUK) HARRON!Nga AGRON SHABANI (03.27.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2021  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 
::| Hot News
Ismail Kadare: Koha po punon për shqiptarët

 
VOAL
[Shko lart]