E Enjte, 08.18.2022, 11:38pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
SPORT
 
KANADAJA FITON MEDALJEN E ARTË NË HOKEJ PËR FEMRA

E Premte, 02.21.2014, 09:00am (GMT+1)


Ekipi kanadez i hokejt për femra fitoi medaljen e artë olimpike për të katërtën herë radhazi, duke mundur Shtetet e Bashkuara 3-2, me kohë shtesë në një rivalitet të ndezur në Soçi.

Marie-Philip Poulin bëri golin fitues në minutën e tetë të kohës shtesë në arenën Bolshoi, duke u lënë amerikaneve medaljen e argjendtë.
 
Fitorja po u buzëqeshte amerikaneve me rezultatin 2-0, kur ekipi kanadez mblodhi forcat pak para përfundimit të ndeshjes duke barazuar rezultatin dhe duke bërë të nevojshme vazhdimin e lojës me kohë shtesë.

Ekipi amerikan fitoi për herë të fundit medaljen e artë në konkurrimet e para olimpike që përfshinë hokejn në akull për femra në Nagano në vitin 1998. Kanadaja ka fituar të katërt medaljet e arta që nga ajo kohë.

Po dje, rusja Adelina Sotnikova fitoi medaljen e artë në patnazhin artistik, duke mundur fituesen e Olimpikeve të Vankuverit, jug-koreanen Kim Yuna. 17-vjeçarja Sotnikova siguroi 224.59, me një avantazh prej 5.48 mbi rivalen Kim, e cila mori medaljen e argjendtë. Italjania Carolina Kostner mori medaljen e bronxit.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
DISA SPORTISTË UKRAINAS LARGOHEN NGA SOÇI (02.21.2014)
BJOERNDALEN - OLIMPIKU MË I SUKSESSHËM DIMËRO (02.20.2014)
TINA MAZE MERR MEDALJEN E DYTË NË SOÇI (02.18.2014)
SHTYHEN DY GARA NË OLIMPIKET E SOÇIT (02.17.2014)
SHBA MUND RUSINË NË HOKEJ NË AKULL (02.15.2014)
SOÇI - GJERMANIA PRIN ME 7 MEDALJE TË ARTA (02.14.2014)
SOÇI - FILLON HOKEJ NË AKULL PËR MESHKUJ (02.13.2014)
MEDALJA E ARTË NDAHET MES FITUESEVE (02.12.2014)
SOÇI - NORVEGJIA KRYESON NUMRIN E MEDALJEVE (02.12.2014)
GARA E KËRCIMIT ME SKI PËR FEMRA (02.11.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2022  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 

 
VOAL
[Shko lart]