E Premte, 08.19.2022, 12:14am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
SPORT
 
ATLETËT RUSË STIMULOHEN ME GAZIN KSENON - ZBULON WDR

E Martë, 02.25.2014, 09:29am (GMT+1)


Atletët rus janë akuzuar se kanë përdorur gaz ksenon për t’i shtuar performancat e tyre gjatë lojërave dimërore olimpike në Sochi, por edhe në turne të tjera, raporton televizioni gjerman Westdeutscher Rundfunk-WDR.

Këta atletë supozohet se kanë thithur këtë gaz, i cili sipas studimeve akademike mund të ndikojë në rritjen e hormonit erythropoietin (EPO), thuhet në një raport të shfaqur të hënën mbrëma në emisionin “sport inside” të këtij televizioni.

Në sport, është e ndalueshme që të stimulohet rritja artificiale e sasisë së EPO në trup, kurse përdorimi i metodave farmaceutike për të rritur nivelin e oksigjenit të inhaluar është shkelje e rregullave të Autoritetet Botëror të Anti-Dopingut (WADA).

Raporti i WDR pretendon se gazi ksenon duket të jetë përdorur me vite nga rusët dhe se ministrit e sporteve dhe mbrojtjes e rekomandojnë përdorimin e tij “me qëllim të përmirësimit të përformancës së atletit” dhe për arsye se ky gaz “nuk vëzhgohet nga WADA”.

Presidenti i WADA-së, Craig Reedie ka premtuar se do të ndërmerr urgjentisht masa për këto gjetje.

“Komisioni jonë i cili mbikëqyr listën e substancave të ndaluara do ta merr shumë shpejt në konsideratë këtë çështje. Madje, çështja e këtij gazi do të adresohet qysh në takimin e radhës pas lojërave olimpike”, i ka thënë ai televizionit WDR.

Rusia ka zënë vendin e parë në lojërat e Sochi me 13 medalje të arta, 11 të argjenta dhe 9 të bronzta.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KANADAJA FITON MEDALJEN E ARTË NË HOKEJ PËR FEMRA (02.21.2014)
DISA SPORTISTË UKRAINAS LARGOHEN NGA SOÇI (02.21.2014)
BJOERNDALEN - OLIMPIKU MË I SUKSESSHËM DIMËRO (02.20.2014)
TINA MAZE MERR MEDALJEN E DYTË NË SOÇI (02.18.2014)
SHTYHEN DY GARA NË OLIMPIKET E SOÇIT (02.17.2014)
SHBA MUND RUSINË NË HOKEJ NË AKULL (02.15.2014)
SOÇI - GJERMANIA PRIN ME 7 MEDALJE TË ARTA (02.14.2014)
SOÇI - FILLON HOKEJ NË AKULL PËR MESHKUJ (02.13.2014)
MEDALJA E ARTË NDAHET MES FITUESEVE (02.12.2014)
SOÇI - NORVEGJIA KRYESON NUMRIN E MEDALJEVE (02.12.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2022  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 

 
VOAL
[Shko lart]