E Enjte, 01.27.2022, 01:04pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
SPORT
 
KOSOVARËT FITUAN 28 MEDALJE NË TOP TIRANA OPEN 2014

E Martë, 05.13.2014, 05:56pm (GMT+1)


Tiranë, 13 maj 2014 – Dyzet (40) sportistë nga klubet anëtare të Federatës së Taekwondo-së të Kosovës ishin pjesëmarrës në turneun ndërkombëtar të Taekwondo-së “Top Tirana Open” i cili mblodhi rreth 400 garues nga 10 shtete.

Pjesëmarrja e klubeve nga Kosova ishte mjafte e sukseseshme për faktin se u kthyen me 28 medalje nga kjo pjesëmarrje, ndonëse ky numër do të kishte qenë edhe më i madh nëse nuk do të ishin presentë referët skandalozë Malsor Tafa (Kaçanik) i cili nga Federata është penalizuar dhe i është tërhequr licenca për referim për mosdije të rregullave elementare të referimit dhe Nua Rukaj (Tuz, Mal i Zi) të cilët për referimin e tyre tejet të njëanshëm u qortuan gjatë turneut edhe nga referi ndërkombëtar (Kryesor i Turneut) Miro Brezan dhe pas përfundimit të turneut organizatori Leo Kapri ka kërkuar falje për dëmtimet që kanë ndodhur karshi sportistëve tanë shkaku i tyre. Mirëpo këto veprime të tyre thjesht treguan papjekurinë e tyre sportive dhe dëshmuan se janë largë arritjes së një niveli të referimit të mirëfilltë, dhe dëshmon se numri i madh i sportisteve nga Kaçaniku jo rasisht është transferuar në Prishtinë për të stërvitur në mënyrë profesionale Taekwondo.

Megjithatë, Akademia e Arteve Marciale Prishtina arriti që në konkurrencën e juniorëve dhe seniorëve të renditet në vendin e tretë në rënditjen ekipore. Sportistët nga Kosova dëshmuan një profesionalizëm, pasi përkundër padrejtësive të vazhdueshme ata arritën që të eliminonin reprezentuesit e shteteve të tjera duke shënuar fitore të një pas njëshme. Për shkak të numrit të madh të pjesëmarrësve nuk kemi mundur të u dërgojmë raportet për secilin sportist individualisht, pasi secili prej tyre për të arritur në finale është dashur të zhvilloj të paktën 2 lufta.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
IDE TË NJËJTA - KRYEMINISTRA TË NDRYSHËMNga AHMET SHQARRI (05.12.2014)
ATLETI KENIAN, MAINA, FITON NË GJYSMËMARATONËN E PRISHTINËS (05.11.2014)
AKTI I FUNDIT NË BUNDESLIGËN GJERMANE (05.09.2014)
ADNAN JANUZAJ MË I PAGUAR SE CR7 DHE MESSI - KUR ISHIN NË MOSHËN E TIJ (05.07.2014)
ATELTIKO E REAL - DY EKIPE NGA MADRDITI NË FINALEN E LIGËS SË KAMPIONËVE (05.01.2014)
DËNOHET PRONARI I EKIPIT TË BASKETBOLLIT TË CLIPPERS (04.30.2014)
BELGJIKË - JANUZAJ NË PËRGATITJE PËR KAMPIONATIN BOTËROR (04.29.2014)
SUAREZ - LOJTARI I VITIT (04.28.2014)
FUTBOLLI NË ZI - NDËRRON JETË NË MOSHËN 45 VJEVARE ISH TRAJNERI I BARCELONËS VILANOVA (Lajm dhe fotogaleri) (04.25.2014)
LEGJENDA E FUTBOLLIT PELE - NËSE DO TË ISHA AKTIV, DO TË LUAJA ME BARCELONËN (04.12.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Janar 2022  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]