E Mërkurë, 04.14.2021, 01:06pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
SPORT
 
BOTËRORI  2014 - PËRFUNDUAN NDESHJET NË GRUPIN B
Holanda e para, Kili i dyti, pastaj Spanja e Australia

E Hënë, 06.23.2014, 08:37pm (GMT+1)


Kanë përfunduar takimet e fundit në Grupin B të Botërorit 2014 ku dy skuadrat kualifikuese tashmë ishin të njohura nga xhiroja e kaluar.

Holanda dhe Kili, që me nga dy ndeshje të fituara pas dy xhirove kishin siguruar kalimin tutje, u takuan në ndeshjen e fundit për të vendosur liderin e grupit.

Në anën tjetër, kampioni në fuqi, Spanja, që dështoi në dy takimet e para, u takua me Australinë, që gjithashtu ishte pa pikë.

Holanda mposht Kilin për pozitën e parë

Holanda ka mposhtur Kilin në duelin e drejtpërdrejtë për pozitën e parë të Grupit G me rezultat 2 me 0.

Të dy golat në fitoren e tretë, Holanda i shënoi në pjesën e dytë.

Fillimisht, zëvendësuesi Leroy Fer me kokë mposhti Bravon e Kilit. Fer shfrytëzoi për mrekulli harkimin e Daryl Janmaat në minutën e 77-të.

Në fund të takimit, Memphis Depay nga afërsia pranoi pasimin e Robbenit për të përmbyllur fitoren e Holandës me rezultat 2 me 0.

Holanda kalon në 1/8 e finales me bilanc të qind për qindtë si e para ku do të ballafaqohet me të dytin e grupit A.

Spanja arrin fitoren e parë

Pas dy humbjeve të turpshme të Spanjës, përfaqësuesja e Vicente Del Bosques ka arritur fitoren e parë në Botëror edhe pse ishte e parëndësishme. Spanjollët mposhtën Australinë me rezultat 3 me 0.

Golin e parë në takim e realizoi David Villa i cili shënoi në minutën e 36-të. Ai prishi heshtjen e rrjetave në mënyrë akrobatike pas pasimit të Juanfranit.

Në pjesën e dytë realizuan edhe sulmuesi i Chelseat, Fernando Torres dhe Juan Mata. Torres shënoi pas asistimit të Andreas Iniestas në minutën e 69-të, ndërsa Mata realizoi golin e fundit të Spanjës në minutën e 82-të.

Me vetëm tre pikë, Spanja nuk arrin të mbrojë titullin e më të mirës në botë duke u kthyer në shtëpi pas fazës së grupeve.

Tabela përfundimtare e Grupit B

  1. Holanda  9 pikë
  2. Kili         6 pikë
  3. Spanja   3 pikë
  4. Australia 0 pikë

Rivalët e Holandës dhe Kilit në 1/8 e finales do të caktohen nga ora 22:00 kur zhvillohen takimet e Grupit A.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
GERRARD ENDE S'KA VENDOSUR PËR TË ARDHMEN (06.23.2014)
SHBA-PORTUGALI 2-2 (06.23.2014)
POLEMIKA MBI EMRIN E SKUADRËS 'REDSKINS' (06.23.2014)
NË ZGRIP BELGJIKA MPOSHT RUSINË DHE KUALIFIKOHET (06.22.2014)
KLOSE - DO TA THYEJ REKORDIN NDESHJEN TJETËR (06.22.2014)
QË 20 VJET HOLANDA NUK LUAN PA NJË 'VAN' (06.22.2014)
TOP 10 GOLASHËNUESIT E BOTËRORËVE (06.22.2014)
NIGERIA ELEMINON BOSNJËN (06.22.2014)
DJE NË NDESHJET E BOTËRORIT (06.21.2014)
MENAXHIM JO ADEKUAT I SIGURISË NGA FIFA - KRENARI PARA RËNIES (06.20.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2021  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
 

 
VOAL
[Shko lart]