E Enjte, 05.13.2021, 07:37am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Dhoma e Kantoneve iu thotë po minareve
E Premte, 06.05.2009, 02:34pm (GMT+1)

 

 

 

Voal-online – Dhoma e kantoneve hedh poshtë iniciativën popullore kundër ndërtimit të minareve. Ajo i thotë po ndërtimit të tyre. Duke u pajtuar me mendimin e komisionit përkatës, Dhoma e Kantoneve ka hedhur poshtë me 36 vota kundër 3 iniciativën popullore të ndërmarrë për të ndaluar ndërtimin e minareve “sepse i shkel disa parime të përfshira në Kushtetutën Federaöe si liria e religjionit, barazia juridika dhe përpjesëtueshmëria”. Në mars Këshilli Nacional e kishte hedhur poshtë atë propozim.

 

Sipas shumicës së “senatorëve”, një ndalim i përgjithësuar i minareve do ta dëmtonte besueshmërinë ndërkombëtare të Zvicrës rrezikon ta favorizojë ekstremizmin në botën islame.

 

Dhoma e Kantoneve nuk e ka zhvlerësuar iniciativën popullore, duke thënë se ajo nuk e dhunon të drejtën ndërkombëtare përkatëse, pra ato norma të të drejtës ndërkombëtare për ruajtjen e vlerave që bashkësia e Shteteve i gjykon themelore e të paprekshme.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Kredit Suis heq dorë nga projekti për Hardturm (06.04.2009)
Edhe gratë në pension 65 vjeçe (06.03.2009)
Edhe 400 milionë franga kundër papunësisë (06.02.2009)
Taksat hipotekare ulen në 3,25% (06.02.2009)
Maji ishte zhuritës në Zvicër (06.01.2009)
Dritë jeshile importeve paralele (05.29.2009)
Doris Loitard: Bankat duhet ta ndihmojnë industrinë e makinerive (05.28.2009)
Masimo Buzaka sonte në Romë gjykon ndeshjen e tij më të rëndësishme (05.27.2009)
Zvicra arrin dy marrëveshje për taksë të dyfishtë konform OCDEsë (05.25.2009)
Filloni sot sesioni veror i Dhomave të Parlamentit (05.25.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2021  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]