E Enjte, 05.13.2021, 06:23am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Protesta të punonjësve francezë të ABB
E Mërkurë, 06.10.2009, 04:29pm (GMT+1)

 

 

 

Voal-online – Rreth 80 punonjës francë të ABB kanë manifestuar sot para zyrës qendrore të grupit elektronik në Zyrih. Ata kërkojnë pezullimin e një plani të ristrukturimit që parashikon shkurtimin e 540 vendeve të punës në nja gjashtë stabilimente në Francë (205 e efektivit të përgjithshëm).

 

Manifestuesit kanë pushtuar përkohësisht hollin në hyrjen e ndërtesës, përpara se të grumbullohen pak më lag, përjashta. Një delegacion i tyre është pritur nga drejtoria. Delegacioni i është paraqitur një plan alternativ që lejon shpëtimin e vendeve të punës të destinuar të shkurtohen.

 

“Nuk kërkojmë tepër,” ka pohuar Michel Sibre, anëtar i komisionit të ndërmarrjes, “por duam të dëgjohemi.” Pesimizëm i justifikuar para përgjigjes nga ana e shumëkombëshes, e cila ka refuzuar të pezullojë ristrukturimin e parashikuar ndërkohë që shqyrtohet kundërpropozimi.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Mark Forster flet për filmin e ri dhe të bijën Lia Enéa (06.09.2009)
Nderime në qeverinë dhe Parlamentin Federal për Roxher Federerin (06.08.2009)
Shkalla e papunësisë 5,7%? (06.06.2009)
Dhoma e Kantoneve iu thotë po minareve (06.05.2009)
Kredit Suis heq dorë nga projekti për Hardturm (06.04.2009)
Edhe gratë në pension 65 vjeçe (06.03.2009)
Edhe 400 milionë franga kundër papunësisë (06.02.2009)
Taksat hipotekare ulen në 3,25% (06.02.2009)
Maji ishte zhuritës në Zvicër (06.01.2009)
Dritë jeshile importeve paralele (05.29.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2021  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]