E Enjte, 05.13.2021, 07:34am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Të gjelbërit veprimtari për të drejtat e grave
E Enjte, 06.11.2009, 03:06pm (GMT+1)

 

Voal-online - Partia Ekologjike e Zvicrës, me rastin e edicionit të 19-të të grevës së grave, ka organizuar në Bernë një veprimtari demonstrative. Përgjatë manifestimit, zhvilluar në Sheshin Federal, të gjelbërit kanë përsëritur kërkesat e tyre të njohura: kontrata pune pjesëtuara (job-sharing) dhe punë me kohë të pjesëshme për të gjithë, edhe për pozicionet drejtuese.

 

“Modeli aktual, dominuar nga burrat, ka sjellë krizën ekonomike e financiare,” kanë nënvizuar manifestuesit, duke kërkuar një përqindje minimale të grave në radhët e këshillave të administratave të shoqërive në masën 40%.

 

Manifestimi ka përkujtuar grevën kombëtare të 14 qershorit 1991.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Protesta të punonjësve francezë të ABB (06.10.2009)
Mark Forster flet për filmin e ri dhe të bijën Lia Enéa (06.09.2009)
Nderime në qeverinë dhe Parlamentin Federal për Roxher Federerin (06.08.2009)
Shkalla e papunësisë 5,7%? (06.06.2009)
Dhoma e Kantoneve iu thotë po minareve (06.05.2009)
Kredit Suis heq dorë nga projekti për Hardturm (06.04.2009)
Edhe gratë në pension 65 vjeçe (06.03.2009)
Edhe 400 milionë franga kundër papunësisë (06.02.2009)
Taksat hipotekare ulen në 3,25% (06.02.2009)
Maji ishte zhuritës në Zvicër (06.01.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2021  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]