E Shtunë, 06.19.2021, 05:24am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Radiotelevizioni Zviceran shpall masa të rrepta kursimi
E Martë, 06.23.2009, 04:17pm (GMT+1)

 

 

 

       Drejtori i Përgjithshëm Armin Walpen


Voal-online - Armin Walpen do të largohet nga SRG SSR (Radiotelevizioni Zviceran) në fund të vitit 2010. Lajmi për këtë vendim arrin në të njëjtën ditë kur ai shpall masa të rrepta kursimi të ndërmarrjes.

 

Rëni e madhe e fitimeve publicitare, pagesë vendumëro e abonentëve prej vitesh: SRG SSR idée suisse është përballur me një deficit në rritje. Për këtë arsye Këshilli Administrativ ka vendosur shkurtimin e shpenzimeve, por së paku për momonetin, pa prekur numrin e të punësuarve dhe programin televiziv.

 

Gjatë një konference shtypi të martën, Armin Walpen ka paraqitur një varg masash të këtyre shkurtimeve. Në vitin 2010 do të ketë para së gjitahs një bllokim të rrogave për të gjithë të punësuarit, investimet do të tkurren në maksimum dhe nëpërmjet shitjes së disa pasurive të patundura do të arrihet të krijohen rezerva.

Pas masave të kursimit të viteve 2005, 2007 e 2008, Drejtoria e Përgjithshme nuk shikon më mundësi kursimesh të përmasave të mëdha të cilat nuk do të preknin skemën programore. Një vendim i tillë është vlerësuar nga Këshilli Administrativ. Ky Këshill ka kërkuar nga qeveria federale një derdhje parash shtesë prej 40 milionë franga.

 

Midis masave të propozuara është një përshtatje e pagesës së abonentëve dhe një liberalizim i përthithjes së publicitetit. Edhe pensionistët duhet t’i nënshtrohen pagesës së detyrueshme për radiotelevizionin publik. Një hap i tillë nuk pritet para vitit 2010. Por SRG SSR idée suisse nuk dëshiron shkurtime të nxituara të programit.

 

Nëse masat e mësipërme nuk japin rezultate të mjaftueshme pritet që të hiqet dorë nga kanali televiziv i kthjelltësisë së lartë (HD Suisse), si dhe nga TV5 e 3Sat, por edhe nga programet e filmave TV.

 

Sindikata Zvicerane e Masmediave (SSM) ka marrë tashmë pozicion kundër këtyre masave, duke pohuar se do t’iu kundërvihet. Projekti i ngrirjes së pagave u kosniderua nga presidentja e SSM Barbara Buettner "gjithsesi e paarsyeshme". Sindikata pret që Qeveria të japë shenja pozive ndaj kërkesave të Radiotelevizonit Zviceran. Përndryshe SSM druan se do të kalohet në shkurtime të të punësuarve.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Zviceranët: Pas Kushpë më mirë një grua (06.21.2009)
Ushtria zvicerane pushton Hollivudin (06.19.2009)
Bie diafragma e fundit midis Armstegut dhe Erstfeldit, tunelit më të gjatë të botës (06.16.2009)
Kushpë: Loja e hapur për pasuesin (06.14.2009)
Paskal Kushpë jep dorëheqjen (06.12.2009)
Të gjelbërit veprimtari për të drejtat e grave (06.11.2009)
Protesta të punonjësve francezë të ABB (06.10.2009)
Mark Forster flet për filmin e ri dhe të bijën Lia Enéa (06.09.2009)
Nderime në qeverinë dhe Parlamentin Federal për Roxher Federerin (06.08.2009)
Shkalla e papunësisë 5,7%? (06.06.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2021  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]