E Enjte, 04.15.2021, 06:49am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Pranvera e Pragës e Hans Rudolf Mercit
E Martë, 08.18.2009, 06:09pm (GMT+1)

 

 

 

 

Voal-online –Në gusht të vitit 1968 Hans Rudolf Merz ndihmoi një mik të dilte, në mënyrë klandestine, nga Çekosllovakia, e cila në atë kohë po përjetonte “Pranverën e Pragës”. Miku i Mez, një piktor me banim në Brno, tani kryeqytet i Sllovakisë, ka kaluar kufirin me Austrinë fshehur në veturën e atij që sot është President i Konfederatës Zvicerane.

 

Hans Rudolf Merz, në atë kohë 26 vjeçar, ishte në Brno në kuadrin e një shkëmbimi ndëruniversitar dhe atje e kishte njohur artistin të cilin pastaj e ndihmoi të dilte në perëndim. “Sot do ta bëja të njëjën gjë,” ka thënë Merz në një intervistë të botuar sot në tri gazeta zvicerane.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Një ushtri më e shkathët (08.17.2009)
Leopardi i Artë i Lokarnos fluturon në Kinë (08.16.2009)
Shifra në rritje për Sunrise (08.14.2009)
UBS-SHBA, u arrit marrëveshja jashtëgjyqësore (08.12.2009)
Adecco humb 147 milionë euro (08.11.2009)
Këto janë binjaket e Roxher Federerit (08.09.2009)
Reportazh - Një ditë Shqipërie në Trogen të ZvicrësNga Elida Buçpapaj - Skënder Buçpapaj (08.09.2009)
10 Vjetori i Swisscor-Zvicra tregon Zemrën - Këtë vit Swisskor mirëpret 80 fëmijë nga Shqipëria dhe Bosnjë-Hercegovina  (08.04.2009)
Fëmijë nga Gërdeci kalojnë pushimet verore në Zvicër (08.04.2009)
Schweiz (08.02.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2021  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
 

 
VOAL
[Shko lart]