E Hënë, 06.21.2021, 08:07pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
PRESIDENTJA SOMMARUGA NË DAVOS - TË MOS SHPËRFILLET PASIGURIA QË KRIJON GLOBALIZIMI

E Mërkurë, 01.21.2015, 09:25pm (GMT+1)Voal-online.ch - DAVOS - Të kemi mendjen dhe të mos shpërfillimin ndjenjën e pasigurisë që globalizimi gjeneron në disa kategori të popullsisë. Kjo është thirrja që presidentja e Konfederatës Simonetta Sommaruga, ka bërë duke marrë fjalën në ditën e parë të Forumit Ekonomik Botëror 2015 në Davos.

Ministrja ndërkaq ka shtuar se "shumë qytetarë e kanë të vështirë të identifikohen me një ekonomi të cilën për nga dimensionet e saj nuk arrijnë ta kuptojnë plotësisht".  

Këshilltarja federale ka nënvizuar nevojën e sipërmarrësve që duan të fitojnë para, por jo vetëm kaq: duan edhe t'iu japin perspektiva njerëzve, duke shmmangur të menduarit vetëm për pasurim, ka nënvizuar.

Sommaruga ka përmendur rolin e politikës, duke pohuar se shtyllat e një rendi të shëndoshë të ekonomisë dhe të shoqërisë janë siguria e së drejtës, mbrojtja e të drejtave të njeriut dhe barazia./ATS
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
NË DAVOS TË ZVICRËS NIS PUNIMET FORUMI BOTËROR EKONOMIK (01.21.2015)
DAVOS - FSHATI ZVICERAN PREJ NESËR MIRËPRET ELITËN BOTËRORE (01.20.2015)
U HAP NË GJENEVË SALLONI I 25-të NDËRKOMBËTAR I INDUSTRISË SË LARTË TË ORËVE - Lajm dhe fotogaleriNë Palexpo, në një hapësirë luksoze prej 40 000 metrash katrore (01.20.2015)
Schweiz am Sonntag - FRANGU I FORTË, BIEN ÇMIMET NË ZVICËR (01.19.2015)
MoveHub - ZVICRA ËSHTË VENDI MË I SHTRENJTË PËR TË JETUAR (01.19.2015)
SHTATË LOJTARËT SHQIPTARË TË FC BAZELIT, KAMPIONË TË FUTBOLLIT ZVICERAN (01.17.2015)
SHQIPTARI BLERIM BUNJAKU IU NDIHMON ME APLIKIM TË HUAJVE TË BËHEN ZVICERAN (01.17.2015)
BIE EURO - DYFISHOHET SOT SHOPPINGU I BAZELASVE NË GJERMANI (01.17.2015)
TREGU MONETAR - VLERA E FRANGUT ZVICERAN ËSHTË MË E LARTË SE E EUROS (01.17.2015)
LAGARDE - NUK ISHA E INFORMUAR PËR VENDIMIN QË DO TË MERRTE BANKA KOMBËTARE ZVICERANE (01.16.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2021  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]