E Hënë, 06.21.2021, 07:32pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
NË BAZEL MBAHET FORUMI EKONOMIK TURISTIK PËR KOSOVËN
Forumi mbahet më 30 dhe 31 janar në sallën e re të veprimtarive në Gundeldinger (www.launchlabs.ch), Bazel


E Premte, 01.23.2015, 11:45am (GMT+1)


Më 30 dhe 31 janar 2015 në Bazel mbahet Forumi Ekonomik-Kulturor-Turistik për Kosovën. Organizator i këtij aktiviteti kompleks dhe të një karakteri të veçantë është shoqata GjakovaBasel.
Përveç aktiviteteve të hapura ditore, më 31 janar do të organizohet një mbrëmje-aperitiv me rreth 160 pjesëmarrës dhe një darkë gala me specialitete të kuzhinës tradicionale kosovare dhe me një program muzikor me artistë nga Kosova. Një event i tillë do të shkojë në funksion të zgjerimit të bashkëpunimit Kosovë- Zvicër me atë që prodhimet nga Kosova mund të gjejnë hapësirë dhe kërkesë në tregun e Zvicrës ndërkohë që potenciali tregtar, ekonomik dhe demografik i Kosovës, i promovuar këtu, mund të rrisë interesimin dhe mundësitë investuese të kompanive zvicerane në Kosovë.

Po kështu, mund të rriten dhe zgjerohen ndjeshëm edhe bashkëpunimi në rrafshin kulturor, universitar, sportiv dhe rrafshe tjera të rëndësishme për zhvillimin e të dy vendeve e sidomos të Kosovës. Në veprimtarinë dhe angazhimin e saj, GjakovaBasel është e mbështetur nga sipërmarrës të suksesshëm me origjinë nga Kosova, të cilët, me bizneset e tyre, janë tërësisht ose pjesërisht të vendosur në Kosovë. Me kapitalin dhe përvojën e tyre të fituar në Zvicër këta mund të ndihmojnë edhe për zhvillimin dhe modernizimin e gjithanshëm të Kosovës. Njëri prej tyre, është, për shembull, Vllaznim Xhiha i cili ka shprehur dëshirën që t`u drejtohet vizitorëve të eventit duke dhënë një pasqyrë të shkurtër të përvojës dhe motivimit të tij për përfshirjen në investime dhe projekte të ndryshme në Kosovë. Në webfaqen www.gjakovabasel.com mund të informoheni më gjerësisht e më konkretisht për përbërjen, prejardhjen, angazhimet dhe kontributet e anëtarëve të komitetit mbështetës të GjakovaBasel.


www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
VENDIMI I BANKËS QENDRORE EVROPIANE KA NDIKIME NEGATIVE PËR ZVICRËN (01.23.2015)
PRESIDENTJA ZVICERANE NË DAVOS - EMIGRANTËT JANË NJË THESAR POTENCIAL (01.23.2015)
DAVOS - KY FORUM UNIKAL (01.22.2015)
PRESIDENTJA SOMMARUGA NË DAVOS - TË MOS SHPËRFILLET PASIGURIA QË KRIJON GLOBALIZIMI (01.21.2015)
NË DAVOS TË ZVICRËS NIS PUNIMET FORUMI BOTËROR EKONOMIK (01.21.2015)
DAVOS - FSHATI ZVICERAN PREJ NESËR MIRËPRET ELITËN BOTËRORE (01.20.2015)
U HAP NË GJENEVË SALLONI I 25-të NDËRKOMBËTAR I INDUSTRISË SË LARTË TË ORËVE - Lajm dhe fotogaleriNë Palexpo, në një hapësirë luksoze prej 40 000 metrash katrore (01.20.2015)
Schweiz am Sonntag - FRANGU I FORTË, BIEN ÇMIMET NË ZVICËR (01.19.2015)
MoveHub - ZVICRA ËSHTË VENDI MË I SHTRENJTË PËR TË JETUAR (01.19.2015)
SHTATË LOJTARËT SHQIPTARË TË FC BAZELIT, KAMPIONË TË FUTBOLLIT ZVICERAN (01.17.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2021  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]