E Hënë, 06.21.2021, 09:11pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
MINISTRI I JASHTËM I ZVICRËS DIDIER BURKHALTER NGA DAVOSI - 'DUHET TË JEMI TË BASHKUAR'

E Shtunë, 01.24.2015, 09:39am (GMT+1)


Voal - Davos - Zvicër - Këshilltari Federal Didier Burkhalter nga Davos duke folur për RSI bën një bilanc pozitiv gjatë pranisë së tij në Forumin Ekonomik Botëror që po mbahet në Davos.

Burkhalter, bashkë me Këshilltarët e tjerë federalë, ka përfituar nga rasti për të shpjeguar situatën e re në Zvicër krijuar pas votës të 9 shkurtit sa i përket emigracionit në masë.

Ministri i Jashtëm pohoi se do të gjendet një akord vetëm nëse do të jemi të bashkuar në frontin e brëndshëm: “kemi nevojë të bashkëpunojmë, Bashkimi Europian ka nevojë për Zvicrën dhe Zvicra ka nevojë për Bashkimin Europian”.

Takimi në Davos ishte një mundësi edhe për të rrahur më tej diskutimin e dosjes fiskale midis Zvicrës dhe Francës që ka të bëjë me aeroportin Basilea-Mulhouse dhe për të firmosur akordin që e njëh Forumin Ekonomik Botëror të davosit si një tjetër "organizëm ndërkombëtar"./Burimi i lajmit
ATS/RG/lg

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
35% E ZVICERANËVE JANË ME PREJARDHJE TË HUAJ (01.24.2015)
DAVOS 2015 - EUROPA ME KUFIJ TË HAPUR? Drejtori i përgjithshëm i DW, Peter Limbourg, moderoi podiumin e diskutimit me temë: mundësitë dhe rreziqet e emigrimit në Europë (01.23.2015)
NË BAZEL MBAHET FORUMI EKONOMIK TURISTIK PËR KOSOVËNForumi mbahet më 30 dhe 31 janar në sallën e re të veprimtarive në Gundeldinger (www.launchlabs.ch), Bazel (01.23.2015)
VENDIMI I BANKËS QENDRORE EVROPIANE KA NDIKIME NEGATIVE PËR ZVICRËN (01.23.2015)
PRESIDENTJA ZVICERANE NË DAVOS - EMIGRANTËT JANË NJË THESAR POTENCIAL (01.23.2015)
DAVOS - KY FORUM UNIKAL (01.22.2015)
PRESIDENTJA SOMMARUGA NË DAVOS - TË MOS SHPËRFILLET PASIGURIA QË KRIJON GLOBALIZIMI (01.21.2015)
NË DAVOS TË ZVICRËS NIS PUNIMET FORUMI BOTËROR EKONOMIK (01.21.2015)
DAVOS - FSHATI ZVICERAN PREJ NESËR MIRËPRET ELITËN BOTËRORE (01.20.2015)
U HAP NË GJENEVË SALLONI I 25-të NDËRKOMBËTAR I INDUSTRISË SË LARTË TË ORËVE - Lajm dhe fotogaleriNë Palexpo, në një hapësirë luksoze prej 40 000 metrash katrore (01.20.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2021  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]