E Martë, 05.11.2021, 11:08pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
ZVICRA LEHTËSON NATYRALIZIMIN E TË HUAJVE TË RINJ TË BREZIT TË TRETË

E Shtunë, 01.24.2015, 09:44am (GMT+1)Në vendimin e miratuar dje Këshilli Federal shprehu mbështetjen e tij për iniciativën “Zvicra duhet të njohë fëmijët e saj”. Kjo iniciativë kërkon që të huajt e brezit të tretë, të lindur dhe të rritur në Zvicër, të mund të përfitojnë nga natyralizimi i thjeshtuar.

Projekti i Komisionit të institucioneve politike të Komitetit Nacional përcakton një sërë kushtesh për të aplikuar për natyralizim të lehtësuar. Ndër të tjera, personi duhet të jetë i lindur në Zvicër, të jetë i integruar dhe të ketë një leje qëndrimi. Prindërit dhe gjyshërit e tij gjithashtu duhet të kenë ose të mbajnë lidhje të ngushta me Zvicrën.

Pra, nuk parashikohet që brezi i tretë me origjinë të huaj të gëzojë automatikisht shtetësinë zvicerane që në lindje. Kjo iniciativë dallohet me këtë element nga ajo e paraqitur më 2001 nga Konfederata dhe e refuzuar më 26 shtator 2004.

Harmonizimi i kushteve të natyralizimit

Në formën e tanishme Ligji për natyralizim (LN) nuk përmban asnjë dispozitë të veçantë lidhur me të huajt e brezit të tretë. Gjatë shqyrtimit të rishikimit të përgjithshëm të projektit për Ligjin e natyralizimit, i cili është miratuar më 20 korrik 2014, Kuvendi Federal vendosi që të mos integrojë në ligjin e lehtësimit të natyralizimit për këtë kategori të të huajve para se të kryhet trajtimi i kësaj iniciative parlamentare.
Drafti i kësaj iniciative do të krijojë bazat ligjore për harmonizimin e kushteve për natyralizim e lehtësuar, të cilat tani dallojnë nga një kanton në tjetrin. Kantonet janë në të vërtetë të lira për të vendosur të drejtën e tyre për objektet procedurale për të huajt e brezit të tretë. Kjo iniciativë parlamentare propozon që kjo kompetencë t’i dorëzohet

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
MINISTRI I JASHTËM I ZVICRËS DIDIER BURKHALTER NGA DAVOSI - 'DUHET TË JEMI TË BASHKUAR' (01.24.2015)
35% E ZVICERANËVE JANË ME PREJARDHJE TË HUAJ (01.24.2015)
DAVOS 2015 - EUROPA ME KUFIJ TË HAPUR? Drejtori i përgjithshëm i DW, Peter Limbourg, moderoi podiumin e diskutimit me temë: mundësitë dhe rreziqet e emigrimit në Europë (01.23.2015)
NË BAZEL MBAHET FORUMI EKONOMIK TURISTIK PËR KOSOVËNForumi mbahet më 30 dhe 31 janar në sallën e re të veprimtarive në Gundeldinger (www.launchlabs.ch), Bazel (01.23.2015)
VENDIMI I BANKËS QENDRORE EVROPIANE KA NDIKIME NEGATIVE PËR ZVICRËN (01.23.2015)
PRESIDENTJA ZVICERANE NË DAVOS - EMIGRANTËT JANË NJË THESAR POTENCIAL (01.23.2015)
DAVOS - KY FORUM UNIKAL (01.22.2015)
PRESIDENTJA SOMMARUGA NË DAVOS - TË MOS SHPËRFILLET PASIGURIA QË KRIJON GLOBALIZIMI (01.21.2015)
NË DAVOS TË ZVICRËS NIS PUNIMET FORUMI BOTËROR EKONOMIK (01.21.2015)
DAVOS - FSHATI ZVICERAN PREJ NESËR MIRËPRET ELITËN BOTËRORE (01.20.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2021  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]