E Mërkurë, 05.12.2021, 12:36am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
AKUZA TË RËNDA NDAJ BANKËS ZVICERANE HSBC

E Hënë, 02.09.2015, 11:44am (GMT+1)Banka e dytë më e madhe tregtare në botë, HSBC, po përballet me akuza të rënda për shkak se i ka ndihmuar klientët e pasur nga e gjithë bota që të shmangen nga tatimi për miliona dollarë.

Akuzat ndaj bankës zvicerane bëhen pas publikimit online të rreth 60 mijë dosjeve sekrete gjatë fundjavës, ku shpalosen detajet të rreth 100 mijë klientëve të bankës, duke përfshirë kriminelë ndërkombëtarë, biznesmenë, politikanë dhe të famshëm.

Dokumentet tregojnë se HSBC i’u ka ndihmuar në mënyrë aktive klientëve të më shumë se 200 vendeve, që të hapin llogaritë sekrete në Zvicër dhë në mënyrë të paligjshme të shmangen nga tatimet.

Dosjet janë vjedhur në vitin 2007 nga një specialist i sigurisë kompjuterike dhe i janë dhënë qeverisë franceze, ndërsa si rezultat i tyre janë zhvilluar hetime në disa vende.

Të ashtuquajturat “Rrjedhat zvicerane” janë marrë gjithashtu edhe nga Konsorciumi i Gazetarëve Hulumtues, përmes gazetës franceze Le Monde.

Dosjet për 60 minuta janë shfaqur edhe në programin amerikan televiziv, në Suddeutsche Zeitung të Gjermanisë dhe tek më shumë se 45 mediume të tjera në botë, duke përsfhirë edhe BBC-në dhe The Guardian.rel
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
NË BAZEL DO TË EKSPOZOHEN PIKTURA 300 MILIONË DOLLARËSHE E GAUGUIN DHE 49 KRYEVEPRA TË TJERA (02.07.2015)
KINA MË PRANË - SIVJET DO TË HAPET NJË BANKË KINEZE NË ZVICËRZvicra do të investojë 22 miliardë franga në vit në Kinë (02.06.2015)
NË ZVICËR PUNA NË TË ZEZË PËSON RËNIEZvicra është model në shkallë ndërkombëtare, menjëherë pas SHBA (02.05.2015)
SHKËLZEN GASHI U SHPALL FUTBOLLISTI I VITIT NË ZVICËR (02.03.2015)
ZVICRA E PESTË – DIASPORA E ZVICRËS NË RRITJE (02.02.2015)
Economiesuisse - POLITIKA TË MARRË MASA URGJENTE NDAJ PASOJAVE TË FRANGUT TË FORTË (02.02.2015)
FRANGU I FORTË - ZVICERANËT TË QETË (01.30.2015)
SONDAZHI PËR ZGJEDHJET FEDERALE ZVICERANE - SVP RRITJE, CVP NËN 10% (01.29.2015)
ZËRI I AMERIKËS - DY PILOTËT ZVICERANË NË FLUTURIMIN E PARË ME AVION DIELLOR PËRRETH BOTËS (01.28.2015)
LOZANË - HAPET EKSPOZITA 'BESA' KUSHTUAR SHQIPTARËVE QË SHPËTUAN HEBRENJTË GJATË LUFTËS SË DYTË BOTËRORE (01.28.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2021  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]