E Enjte, 10.21.2021, 03:12pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
 
Comments
 
» Veta e parëLETËR ZOTIT PËR BARDHYL AJETIN!Nga SKËNDER BUÇPAPAJ (shkruar më 4 qershor 2005)

xHEMAJL mUSTAFES
prendqetta@aol.com Prend Qetta06.04.2012, 07:19am

Xhemajl Mustafa si Gjergj Kastrioti
(Xhemajl Mustafes)

Ti sishe fajtore
Por kush pa faj vritet
Neper labidare t'Atdheut
Lart e ma Lart aj nxhitet

Kush e dha at urdher
Me Gojen e tije
Qe ta kthej Kosoven
Prap ne vaj e ne zi

Kush mund ta besonte
Se ne Dite Lirije
Prap t'na dilte pune
Me Klysh prej Serbije

A ka ma trishtim
Se kur nje Yll i Drites
Bie per t'mos vdekur
Nga kurthat e Prites

Jane kto kurtha tmerri
Qe vrasin ne menyre tinzare
Jane kto kurtha sherri
Qe vrasin me Pare

Jane kta aleat
Qe mirren me Dreqin
Jane kta te pa fat
Qe nxhiten me t'keqin

Ta atakuan jeten
Ta sulmuan Partine
Veq se Nane Kosova
T'mos e gzoj Lirine

Ne pa ty srrim dod
Gjithmon te kemi prane
Na i mbush zemrat plot
Ktu n'Kosoven Nane

Sot buron nje Ze
Shperthen si Vullkan
Per gjitha kto Krime
Qe jane bere n'Ballkan

Sot po bien Maskat
Qe jane pjes e Krimit
The po dalin Sheshit
Partit e Deshtimit

Por mbahu i fort
Dhe prehu i qete
Se ju ne na sollet
Lirin e vertet

Mbahu Xhemajl Mustafa
Mbahu burr i dheut
Se ne t'kem vendosur
Perkrah Skenderbeut

Mbau pra Xhemajl
Mbahu burr pash Zotin
Se ne do te duam
Si Gjergj Kastriotin

Ti sje me i vetem
As veq i Partise
Por je Roja e nderit
E gjith Shqiptarise

Shtator 2010 


 
Add Your Comment:

Your Name:
Your Email:
Title:
Comment:
 Security Number
 


 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2021  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 

 
VOAL
[Shko lart]