E Enjte, 09.16.2021, 11:05pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
 
Comments
 
» NJË STUDIM QË KA SHQETËSUAR AKADEMINË E SHKENCAVE TË SHQIPËRISË - DODONA PELLAZGJIKE DHE DËSHMITË QË ZBARDHIN VENDNDODHJEN E SAJNga ARTUR VREKAJ, Massachusetts, SHBA

Falenderim
matelisk@hotmail.com Kujtim Mateli09.14.2012, 07:53am

Artur Vrekaj, pas daljes me sukses para lexuesit me vëllimin poetik “Dashuri që më kthen pas” , me këtë shkrim tregon se është një njohës i thelluari historisë së popullit tonë dhe një publicist i talentuar në mbrojte të vlerave që ka krijuar shoqëria shqiptare në shekuj. Dëshmia që sjell Arturi në këtë shkrim mbi mbrojtjen që Olimbia (nëna e Aleksandrit të madh të Maqedonisë dhe bijë e mbretërve të Epirit), i ka bërë tempullit të Dodonës nga athinjotët, është dëshmi e pakundërshtueshme që athinjotët (grekët) dhe epirotët (shqiptarët) ishin dy popuj të ndryshëm. Vërtetohet kështu që Molosët ishin ata që kishin tempullin e Dodonës në territorin e tyre dhe ky territor ka qenë jashtë ndikimit Helen, derisa nuk i pranonin as të shkonin te dyert e faltores së shënjtë, duke rrëzuar kështu ato pretendime absurde që mbrohen edhe nga institucione shkencore (përfshirë dhe këto tonat që nuk e kundërshtojnë një tezë të tillë) se Dodona ka qënë një faltore helene.
Një vlerë tjetër e këtij shkrimi qëndron në atë që Artur Vrekaj me argumente të thjeshta dhe të qarta i kërkon Akademisë së Shkencave të Shqipërisë që të prononcohet për këtë problem, se është detyra e saj të bëjë studime shkencore të mirëfillta edhe për Dodonën, duke goditur indiferencën e pashpjegueshme… të institucioneve tona shkencore.
Ju falënderoj Artur për këtë shkrim të goditur, i cili godet në shënjë përgjegjësit e vërtetë që kanë lënë në errësirë historinë e shqiptarëve. 


 
Add Your Comment:

Your Name:
Your Email:
Title:
Comment:
 Security Number
 


 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2021  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
 

 
VOAL
[Shko lart]