E Hënë, 06.21.2021, 08:51pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
VENDIMI I BANKËS QENDRORE EVROPIANE KA NDIKIME NEGATIVE PËR ZVICRËN

E Premte, 01.23.2015, 10:18am (GMT+1)


Voal-online.ch - “Lëvizja e BQE do të ketë ndikime negative për ekonominë helvetike, sepse do të shtyjë edhe më tej drejt rivlerësimit të frangut kundruall euros. E gjersa Zvicra eksporton shumë në zonën euro, një frang tepër i fortë do të jetë një tjetër lajm negativ për ekonominë e saj." Këto janë fjalë të ekonomistit Tommaso Monacelli, profesor i politikës monetare në Universitetin Bocconi të Milanos, të cilin tvsvizzera.it e ka intervistuar në kuadrin e manovrës së paralajmëruar të enjten nga Banka Qendrore Evropiane.

“Në fakt kjo situatë u paraprit nga Banka Kombëtare Zvicerane (SNB) nga viti 2011, por kostoja për ta mbajtur frangun të ankoruar ndaj euros ishte bërë tepër e madhe. Tani do të jetë me interes të shikojmë se çfarë do të bëjë Banka Kombëtare Zvicerane për të kërkuar të kufizojë mbivlerësimin e tepëruar të frangut në krahasim me euron."


Në intervistë Monacelli shpjegon konkretisht se çfarë është manovra e Bankës Qendrore Evropiane, cili është qëllimi i saj dhe kush fiton e kush humb nga vendimi i Frankfurtit.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
PRESIDENTJA ZVICERANE NË DAVOS - EMIGRANTËT JANË NJË THESAR POTENCIAL (01.23.2015)
DAVOS - KY FORUM UNIKAL (01.22.2015)
PRESIDENTJA SOMMARUGA NË DAVOS - TË MOS SHPËRFILLET PASIGURIA QË KRIJON GLOBALIZIMI (01.21.2015)
NË DAVOS TË ZVICRËS NIS PUNIMET FORUMI BOTËROR EKONOMIK (01.21.2015)
DAVOS - FSHATI ZVICERAN PREJ NESËR MIRËPRET ELITËN BOTËRORE (01.20.2015)
U HAP NË GJENEVË SALLONI I 25-të NDËRKOMBËTAR I INDUSTRISË SË LARTË TË ORËVE - Lajm dhe fotogaleriNë Palexpo, në një hapësirë luksoze prej 40 000 metrash katrore (01.20.2015)
Schweiz am Sonntag - FRANGU I FORTË, BIEN ÇMIMET NË ZVICËR (01.19.2015)
MoveHub - ZVICRA ËSHTË VENDI MË I SHTRENJTË PËR TË JETUAR (01.19.2015)
SHTATË LOJTARËT SHQIPTARË TË FC BAZELIT, KAMPIONË TË FUTBOLLIT ZVICERAN (01.17.2015)
SHQIPTARI BLERIM BUNJAKU IU NDIHMON ME APLIKIM TË HUAJVE TË BËHEN ZVICERAN (01.17.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2021  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]