E Martë, 10.04.2022, 08:15pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 
SI SISTEMI I SË DREJTËS SË KONTABILITETIT MUND TË SHPËTOJË TË ARDHMEN E AMERIKËS
Nga ISH KONGRESMANI AMERIKAN ME ORIGJINË ARBËRESHE, JOSEPH DIOGUARDI

E Martë, 10.08.2013, 07:24am (GMT+1)


Kur në Amerikë të drejtat afatgjata dhe detyrimet e pensioneve janë llogaritur siç duhet (ekzaktësisht) borxhi kombëtar i qeverisë federale i tejkalon $ 70,000,000,000,0000 (që është një kapital prej 70 trilionë "T" ) ! Kjo barrë e borxhit jo vetëm që bëhet përgjegjësi e kombit tonë për tu paguar përsëri , por ajo do të jetë një barrë e madhe edhe mbi fëmijët tanë dhe brezat e ardhshëm të amerikanëve, të cilëve iu lëmë keshtu pasojat për të paguar faturat që ne kemi grumbulluar .
Me një përgjegjësi morale për të mos i mbajtur " peng" fëmijët tanë, nipërit dhe mbesat e ardhëshme, pa pëlqimin e tyre , ne duhet të pyesim veten, se si nuk kemi mundur të fillojnë për të rregulluar varësinë e Amerikës mbi shpenzimin e parave që ne nuk i kemi !

Së pari, më lejoni të them se kriza fiskale që Amerika përballet aktualisht është kryesisht për shkak të faktit se; qeveria jonë Federale ka dështuar në një llogari të duhur (efikase) për shpenzimin e tepërt .

Aktualisht ,qeveria amerikane operon sipas një sistemi të bazuar të parasë së gatshme me buxhetim . Megjithatë standardet e profesionit të kontabilitetit SHBA , Komisionit të Letrave me Vlerë dhe Exchange (SEC ) kërkon nga kompanitë që operojnë në sektorin publik privat janë quajtur përfshirë llogaritë " rrjedhëse " të kontabilitetit .

Ndërsa, në bazë të shënimeve të transaksioneve të kontabilitetit dhe të transaksioneve financiare të parasë, kur të ardhurat janë pranuar të mirëqena dhe shpenzimet janë paguar,baza rrjedhëse "akruale" e kontabilitetit njeh për të ardhura çfarë qeveria ka fituar ose ka të drejtë të marrë , madje edhe sa para pagesë është pranuar . Përveç kësaj, kontabiliteti "akrual" njeh si shpenzim atë që qeveria është e detyruar të paguajë, kur ka faturuar ose, përgjegjësitë kontraktuale edhe para se të bëhet pagesa (për shembull, sigurimet shoqërore ose Medicare, pagesat që janë premtuar ) . Në përgjithësi , kontabiliteti "akrual" është konsideruar ( nga kontabilistët profesionistë ) si e vetmja mënyrë për të matur gjendjen financiare në njësitë e mëdha e komplekse e rezultatet e funksionimit të saj , jo vetëm në aspektin financiar , por edhe në një kuptim ekonomik.

Megjithatë , për shkak se qeveria e SHBA nuk përdor standardet sipas parimit "akrual" të kontabilitetit për buxhetimin dhe raportimin financiar të tij , politikanët në Uashington vazhdojnë të kalojnë legjislacionin që fiton mbështetjen e votuesve të sotëm në kurriz të taksapaguesve të së nesërmes . Si rezultat , borxhi ynë kombëtar vazhdon të rritet , ndërsa sistemi ynë i kontabilitetit dhe raportet financiare vazhdojnë të vulgarisht të thellojme "tavanin" e borxhit që ne po i kalojme brezit të ardhshëm.
--

How the Right Accounting System Can Save America's Future | Commentary
0 Comments
Email email

    By Joseph J. DioGuardi
    Sept. 18, 2013, 2:56 p.m.

On Oct. 1, fiscal 2014 will begin for the federal government. Total spending in the president’s proposed 2014 federal budget is projected at $3.8 trillion and, before the month is out, the Treasury will be bumping up against a $16.7 trillion ceiling on the national debt. But while the current political morass is largely focused on these figures, there’s been little discussion about the real scope of the nation’s red ink.

It’s well-known that liabilities for Social Security, Medicare and federal pensions, if properly shown on our nation’s “balance sheet,” would add about $40 trillion to the national debt (not including bad government loans and guarantees that have yet to be written off our federal books). Partisan politics has consumed the federal budget process and, in the meantime, important private sector standards such as accountability, transparency, fairness and objectivity aren’t taken seriously enough in managing the cumbersome federal financial bureaucracy.

A more fiscally responsible — and more managerially sound — federal government would include a number of reforms to tell the public about the real cost of government and the true size of our national debt. Among them are adoption of generally accepted accounting principles for the annual budget and financial reporting, independently audited financial statements and a capital budget for infrastructure expenditures (as adopted in 37 states).

From my experience as a certified public accountant and former member of Congress, adopting the accrual basis of accounting government-wide is by far the most important thing that can be done to make the federal government more fiscally responsible and financially accountable.

The accrual basis of accounting (as opposed to the cash basis) recognizes as income what the government has either earned or is entitled to receive, even before payment is received; and it recognizes as an expense what the government is obligated to pay, when billed or contractually liable, even before payment is made. Accrual-based “generally accepted accounting principles,” known as GAAP, is considered the only fair and accurate way to measure a large and complex entity’s financial condition and the results of its operation — not only in financial terms but in an economic sense.

Four major countries — Australia, New Zealand, Canada and the United Kingdom — that have adopted the accrual basis of accounting (since 1990) for budgeting, financial reporting and government performance measures have fared much better in fiscal responsibility and financial sustainability than other countries that have not done so.

In fact, the 2011 Sovereign Fiscal Responsibility Index ranks Australia, New Zealand, the U.K. and Canada Nos. 1, 2, 9 and 11, respectively. The United States is ranked a dismal No. 28 (out of 34), behind fiscally troubled Italy, Spain and France — and barely ahead of fiscally teetering Portugal and practically bankrupt Greece.

I believe that the United States’ poor ranking is the direct result of Washington’s complete lack of fiscal sanity, poor financial management and the use of grossly inadequate accounting principles for budgeting, bookkeeping and financial reporting.

Since the Truman era, there have been an important series of presidential commissions calling for the adoption of the accrual basis of accounting for the federal government. Incredibly, Congress has resisted these recommendations, refusing to adopt the method of accounting it requires of the private sector’s publicly traded companies (through the Securities and Exchange Commission’s enforcement mechanisms).

We are at a critical moment in determining whether America will remain sustainable as a great nation. The current accounting system of the federal government doesn’t accurately reflect the long-term costs of federal programs, including our massive liabilities for Social Security, Medicare, federal pensions and other entitlement obligations. As a result, politicians continue to make legislative decisions today that don’t reflect a concern for the long-term economic and financial condition of our nation.

After nearly 70 years of discussion, and endorsement by four presidents (Truman, Eisenhower, Johnson and Nixon), it’s high time that accrual accounting be implemented for all agencies and departments of the federal government. We need to know the truth about how much our federal government is really spending (and obligating us to pay) and how this is raising our national debt far beyond our nation’s ability to sustain. America’s future depends on it.

Former Rep. Joseph J. DioGuardi (1985-1989) is a certified public accountant, the author of “Unaccountable Congress” (1992, 2010) and president of Truth in Government.

JOSEPH DIOGUARDI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
MERCENARËT ORTODOKSË TË ASADITNga SHABAN MURATI (10.07.2013)
KNSH - PA PJESËTARË TË DIASPORËS?!Nga XHELADIN ZENELI (10.06.2013)
MBI DEBATIN PËR HAPËSIRËN EKONOMIKE SHQIPËRI-KOSOVËNga AFRIM KRASNIQI (10.06.2013)
Barometri diplomatikSTUPID DIMPLOMACY NOT ALBANIAN PROTESTERS!Nga Prof. Dr. MEHDI HYSENI (10.06.2013)
Ç'DO BËJË EDI RAMA ME GAFAT E DITMIR BUSHATIT NË NEW YORK– ASSESI TË MOS IA GËLLTISË!Nga ELIDA BUÇPAPAJ (10.05.2013)
KRIS HILL - DIPLOMATI QË HAPI AMBASADËN E PARË AMERIKANE NË TIRANË, 1 TETOR 1991Nga FRANK SHKRELI (10.03.2013)
RRUGA E MUNDIMEVE E NDËRAKADEMIKËVE 'TË PAPUNË'(Nëpër faqet e librit të prof.dr. Rami Memushaj “Gjuha shqipe në shtratin e Prokrustit”)Nga Prof. Dr. ESHREF YMERI (10.03.2013)
TREG PANSHQIPTAR PËR ZHVILLIMIN E EKONOMISË KOMBËTARENga ARTUR VREKAJ, WORCESTER,MA (SHBA) (10.03.2013)
SHENJTËRIA E FONDACIONIT PLAVË-GUCINga RAMIZ LUSHAJ (10.02.2013)
NJË SHKRIM PËR VETE DHE PËR TË TJERËTNga RESHAT KRIPA (10.02.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2022  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]