E Mërkurë, 05.12.2021, 12:21am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Ka vdekur themeluesi i firmës Stewi AG
E Premte, 04.24.2009, 05:46pm (GMT+1)

Voal-online – Ai që ia dhuronte Zvicrës një ndër shpikjet më gjeniale, Walter Steiner, babai i Stewi-Wäscheschirms (tharëse rrobash në formë çadre), ka vdekur në moshën 88 vjeçare. Ai e filloi prodhimin e kësaj pajisjeje me mjete të thjeshta, kryesisht drusore, në shtëpinë e prindërve të tij.

Firma Stewi AG bëri të ditur se Walter Steiner ka vdekur më 14 prill. Zbuluesi i linjes së famshme të tharjes së veshjeve do të mbetej në zotërim të veprimtarisë së firmës së themeluar prej tij edhe pas pensionit, duke qenë gjithnjë aktiv. Vetëm para tre vjetësh në drejtim të firmës u vu një nga bijtë e tij.

Më 1947 ai do të fillonte prodhimin e artikujve të rinj në linjën e re të veshjeve. Pas një pune ngulmuese dhe pas një shkëlqimi në dizajnet e tharëseve të veshjeve, suksesi i prodhimeve të tij do të shtrihej në vitet 1950 dhe 1960 edhe në tregjet evropiane.


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Credit Swisse arrin rezultate të kënaqshme në tremujorin e parë (04.23.2009)
Monopoli postal zbret në 50 gramë (04.22.2009)
Sipas Boeoegg vera do të jetë e ngrohtë (04.21.2009)
Hekurudhat federale bëjnë blerjen më të madhe në histori (04.20.2009)
UBS ua pret fondet partive (04.19.2009)
Lirohet Andreas Notter (04.18.2009)
Partia Socialiste: Të veprojmë menjëherë kundër papunësisë së të rinjve (04.17.2009)
Popullsia e Zvicrës do të jetë në rritje të vazhdueshme (04.16.2009)
Neue Zürcher ZeitungUBS - 8700 vende pune të humbura (04.15.2009)
Bazelasi Peter Cumtor fiton çmiminPricker 2009 ose Nobelin e arkitekturës (04.13.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2021  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]