E Enjte, 04.15.2021, 05:37am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
Një ushtri më e shkathët
E Hënë, 08.17.2009, 02:40pm (GMT+1)

 

 

 

 

Voal-online –Në SonntagsZeitung këshilltari federal Ueli Maurer shpall synimin për vitet e ardhshme të shkurtojë një të tretën e efektivave të ushtrisë. “Skenari i një lufte në Europë ka pak gjasa dhe, prandaj, justifikon një kurë dobësuese sidomos në sektorin e armëve të rënda (artileri dhe mjete të blindura.”

 

Aktualisht forcat e armatosura kanë 120 mijë ushtarakë aktivë, 80 mijë rezervistë dhe 20 mijë rekrutë, tepër, ka nënvizuar këshilltari federal.

 

Riorganizimi i ushtarakëve aktivë do të kryhet në harkun e më shumë viteve, ka siguruar Maurer, sipas të cilit, masat e para nuk do të merren para pesë ose gjashtë vjetësh. Drejtuesi i Departamentit të Mbrojtjes nuk e ka fshehur vullnetin për të zhvilluar detyra humanitare e ushtarake jashtë.

 

Maurer ka theksuar ndërkaq se në të ardhmen rekrutimet do të jenë më të kujdesshhme, “në mënyrë që të shmangen sa më shumë incidentet e rënda me armët e ordinancës, siç ka ndodhur në të shkuarën”. Për të arritur këtë objektiv, ka shpallur synimin të paraqesë së shpejti në Këshillin Federal një projektligj që të lejojë provimin e aftësisë së ushtarit për të mbajtur armë.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Leopardi i Artë i Lokarnos fluturon në Kinë (08.16.2009)
Shifra në rritje për Sunrise (08.14.2009)
UBS-SHBA, u arrit marrëveshja jashtëgjyqësore (08.12.2009)
Adecco humb 147 milionë euro (08.11.2009)
Këto janë binjaket e Roxher Federerit (08.09.2009)
Reportazh - Një ditë Shqipërie në Trogen të ZvicrësNga Elida Buçpapaj - Skënder Buçpapaj (08.09.2009)
10 Vjetori i Swisscor-Zvicra tregon Zemrën - Këtë vit Swisskor mirëpret 80 fëmijë nga Shqipëria dhe Bosnjë-Hercegovina  (08.04.2009)
Fëmijë nga Gërdeci kalojnë pushimet verore në Zvicër (08.04.2009)
Schweiz (08.02.2009)
Suisse (08.01.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2021  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
 

 
VOAL
[Shko lart]