E Martë, 12.07.2021, 07:21am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
MBËRRIJNË VËZHGUESIT E PARË NDËRKOMBËTARË
E Premte, 11.26.2010, 01:09pm (GMT+1)

Vëzhgues të ENEMOs në Kosovë

Mbi 150 vëzhgues të Rrjetit Evropian të Organizatave Monitoruese të Zgjedhjeve (ENEMO) do të monitorojnë zgjedhjet parlamentare të dhjetorit në Kosovë.

Tashmë në Prishtinë ka arritur një ekip i vogël i këtij misioni për të përgatitur terrenin për vëzhgimin e zgjedhjeve, ndërsa numri më i madh i vëzhguesve do të vijnë pak ditë para votimeve.

Shefi i misionit të ENEMO-s, Zllatko Vujoviq ka thënë se vëzhguesit e Rrjetit Evropian të Organizatave Monitoruese të Zgjedhjeve do të jenë të pranishëm në ditën e zgjedhjeve në rreth 700 vendvotime në tërë territorin e Kosovës.

Numri prej mbi 150 vëzhguesve sa do të ketë ky mision, sipas tij, megjithëse nuk është i madh, do të mjaftojë për të konstatuar nëse procesi zgjedhor në Kosovë është zhvilluar në pajtim me standardet ndërkombëtare.

Zoti Vujoviq tha se ENEMO do të dalë me qëndrim për zgjedhjet një ditë pas mbylljes së kutive të votimit, ndërsa raporti përfundimtar që do të përmbajë edhe një numër rekomandimesh për përmirësimin e procesit zgjedhor, do të publikohet disa ditë më vonë.

Vëzhguesit e këtij misioni vijnë kryesisht nga vendet e ish Bashkimit Sovjetik dhe ato të Evropës Qëndrore e Lindore.

Kjo është hera e dytë që ENEMO do të vëzhgojë zgjedhjet në Kosovë, pas monitorimit të votimeve për pushtetit lokal që u mbajtën vitin e kaluar.

Krahas këtij misioni, do të ketë edhe një numër vëzhguesish të BE-së dhe të ambasadave të huaja që do të monitorojnë zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare, si dhe 4800 vëzhgues vendorë.

(http://www.bbc.co.uk/albanian)

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
MBYLLEN DISA HAPËSIRA TË TELEVIZIONIT A1 (11.26.2010)
SUPERBUXHET 409 MILIARDËNjë buxhet për qytetarëtNga SALI BERISHA (11.26.2010)
SHQIPËRI: PARLAMENTI MIRATOI BUXHETIN PAS NJË SEANCE MARATONË (11.26.2010)
SHKUP: POLICIA NDËRHYRI NË TELEVIZIONIN A1 (11.26.2010)
SHBA: PROKURORI I NJU JORKUT KONFIRMON EKSTRADIMIN E ALMIR RRAPOS (11.26.2010)
ULRIKE LUANCEK: PENGESË E LIBERALIZIMIT TË VIZAVE PËR KOSOVËN JANË PESË VENDET ANËTARE TË BASHKIMIT EVROPIAN (11.25.2010)
MUSTAFA: JAP DORËHEQJE NESE NUK RRITET LDK-ja (11.25.2010)
PDK SOLEMNISHT KANDIDON THAÇIN PËR KRYEMINISTËR (11.25.2010)
REUTERS: BE SË SHPEJTI DO TË HAPË DIALOGUN PËR VIZA ME PRISHTINËN (11.25.2010)
KRASNIQI E LOCKLEAR DISKUTOJNË PËR SIGURINË (11.25.2010) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2021  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 
::| Hot News
KLIKONI NË WWW.VOAL.CH - ZËRIN E SHQIPTARËVE NË NJË DIZAJN TË RI - WWW.VOAL.CH  -  VOAL
80 TË RINJ AMERIKANË E MBAJTËN PARA KUVENDIT KONCERTIN ME KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
80 AMERIKANË KËNDOJNË SOT PARA KUVENDIT TË SHQIPËRISË KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
PROTESTA SOT NË SHKUP - TË DORËHIQET QEVERIA NË TËRËSI
NËNKRYETARI I PARLAMENTIT EVROPIAN KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT
DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT - NDJEKIM NGA AFËR SITUATËN NË MAQEDONI
MAQEDONIA NGRE TRIDHJETË AKUZA PËR TERRORIZËM
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”
MANIFESTIM SPONTAN NË TIRANË 'KUMANOVË NUK JE VETËM'
MUSTAFA - 700 SHQIPTARË NGA MAQEDONIA JANË ZHVENDOSUR NË PRESHEVË

 
VOAL
[Shko lart]